Start Informacje Koronawirus a samochody. Jak i kiedy dezynfekować auta?

Koronawirus a samochody. Jak i kiedy dezynfekować auta?

Przeczytaj więcej na temat dezynfekcji aut w obliczu pandemii koronawirusa.
dodane: 16.04.2020
wyświetleń: 1753

Dezynfekcja aut

Pomimo, iż ruch na drogach w obliczu pandemii koronawirusa wyraźnie zmalał, samochód to w dalszym ciągu podstawowy środek przemieszczania się z miejsca na miejsce. Czy to na zakupy, do apteki, do pracy. Jesteśmy edukowani jak myć ręce, dezynfekować nasze zakupy, ale co z autami?

Należy pamiętać że wirusy, grzyby i bakterie utrzymują się nie tylko na powierzchniach ale także w powietrzu, więc czy będąc zamknięty w samochodzie mnie również dotyczy ryzyko?

Najnowsze badania przeprowadzone między innymi przez badaczy Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH) w USA i naukowców Uniwersytetu Kalifornijskiego dowiodły że te właśnie cząsteczki mogą przeżyć od kilku godzin (minimalna ilość godzin to 3) do nawet kilku dni. Zatem samochody znajdują się również w grupie ryzyka, ponieważ obieg powietrza, oraz filtry klimatyzacji, nie są na tyle skuteczne by przeciwstawiać się czynnikom mikrobiologicznym. Jakie kroki w takim razie możemy podjąć, aby ryzyko zarażenia koronawirusem w aucie zminimalizować lub go uniknąć?

O pomoc w napisaniu artykułu poprosiliśmy Kamila Czajkowskiego z Austor Royal Detailing w Poznaniu.

Którzy kierowcy powinni dezynfekować auta?

W szczególności ci kierowcy, którzy często w tym trudnym czasie potrzebują korzystać z samochodu, czyli do pracy, celem zaopatrzenia, niesienia pomocy jak np. ratownicy medyczni. Przypominamy tutaj o zasadach ściągania rękawic i maseczek, aby nie miały one styczności z wnętrzem samochodu.

Miejmy też na uwadze, że koronawirus może się utrzymywać na powierzchniach produktów przyniesionych ze sklepu. Na kartonie koronawirus może utrzymywać się do 24h! (Źródło: Business Insider)

Kwarantanna samochodu

To rozwiązanie dla tych, którzy nie przemieszczają się regularnie.

W obecnej sytuacji jako jedno z rozwiązań, z którym możecie spotkać się w sieci to pozostawienie pojazdu na kilka dni bez dostępu do niego innych osób. Wirus ma zdolność przetrwania w tak komfortowych warunkach nawet do 28 dni. Stąd wniosek że nie jest to pomysł, który zachwyci jakiegokolwiek kierowcę. Jeżeli szukasz szybszych metod, w dalszej części artykułu przedstawiamy kilka z nich.

Preparaty medyczne lub roztwory alkoholu

Jest to sposób dezynfekcji, który może być skuteczny, kiedy zostanie poprawnie wykonany. Na czym więc ta poprawność polega? Przede wszystkim na dobraniu odpowiednich proporcji środka chemicznego do danej powierzchni. W Austor Royal Detailing, dbamy aby przygotowane przez nas środki dezynfekujące nie były krzywdzące dla naszego wnętrza.

Stężenie alkoholu powyżej 70% da lepsze efekty, zabije więcej bakterii i wirusów? Zabije jedynie Twoją przyjemność z podróżowania samochodem z przebarwieniami, na elementach skórzanych, jak i tych plastikowych. Po czyszczeniu wnętrza środkiem dezynfekującym istotne jest, aby zneutralizować gryzące zapachy po zabezpieczyć powierzchnie narażone na zarysowania oraz zabrudzenia.

Tutaj specjaliści z Austor Royal Detailing polecają wykorzystanie neutralizatora zapachów AutoGlym oraz kosmetyku do pielęgnacji i konserwacji elementów gumowych i plastikowych Vinyl&Rubber Care.

Ozonowanie wnętrza samochodu

Oznonowanie wnętrz, nie tylko pojazdów to wysoce skuteczna metoda dezynfekcji, ale również odgrzybiania i usuwania alergenów, drobnoustrojów oraz nieprzyjemnych zapachów, w tym dymu papierosowego. Ozonowanie ma silne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, a przy tym nie uszkadza wnętrza pojazdu, oraz nie zostawia żadnego zapachu po środkach dezynfekujących.

Jednak trzeba zachować szczególną ostrożność. Ozonowanie wnętrza samochodu i klimatyzacji przeprowadza się wykorzystując generator ozonu o wysokiej wydajności. Wielu oszustów i naciągaczy w Internecie w dobie pandemii Covid19 sprzedaje ozonatory lub oczyszczacze powietrza z funkcją ozonowania o niewystarczającej wydajności i fałszywie zachwala ich właściwości wirusobójcze. Po pierwsze wydajność ozonatorów określa się w gramach na godzinę, nie w mikrogramach na godzinę. Podana jest również ich wydajność dla danych pomieszczeń. Niestety cena również bywa zaporowa. Przy kilku „kuracjach” ozonem warto pomyśleć o oddaniu samochodu do dezynfekcji do profesjonalnego studia detailingu lub auto-spa. Kolejnym zagrożeniem jest zbyt wczesne użytkowanie pojazdu po procesie ozonowania. Wnętrze pomieszczenia lub samochodu powinno być dokładnie wywietrzone według wskazań zawartych w instrukcji ozonatora dla danej powierzchni.

Ozonowanie pojazdów jest rozwiązaniem wykorzystywanym i polecanym w studiu detailingu Austor. Zewnętrzne elementy takie jak uchwyty, klapy, klamki są dodatkowo odkażane niedrażniącymi środkami i następnie konserwowane odpowiednimi woskami dla świeżego efektu. My również zalecamy stosowanie preparatów i metod dających pożądany efekt dezynfekcji. zadbamy o skuteczne zdezynfekowanie twojego pojazdu, używając nie tylko środków dezynfekujących ale także przeznaczonego sprzętu odkażającego. Naszym celem jest zmaksymalizowanie wydajności pracy nie przez agresywność używanych środków, a przez poświęcony czas, dbałość o detale oraz najwyższej jakości kosmetyki, które podtrzymają efekt na znacznie dłużej.

Podsumowanie

  • Pozostawienie samochodu nie jest wystarczającym rozwiązaniem ani dla tych, którzy mają na to kilka dni, a przede wszystkim dla tych, którzy poruszają się regularnie.
  • Środki dezynfekujące nieodpowiednio użyte mogą zaszkodzić tapicerce samochodu nie dając lepszego efektu dezynfekcji.
  • Odpowiednio dobrane kosmetyki pozwalają w pełni zabezpieczyć pojazd, dlatego korzystamy z najwyższej jakości produktów AutoGlym
  • Ozonowanie jest najbezpieczniejszym oraz najskuteczniejszym sposobem na sprawienie, aby nasze auto było gotowe do jazdy
  • Jeśli nie posiadamy ozonatora, ani specjalistycznych środków, zawsze możemy się udać do dobrze zaopatrzonych stacji detailingu i auto-spa

 

 

Za pomoc w napisaniu artykułu dziękujemy Kamilowi Czajkowskiemu z Austor Royal Detailing, certyfikowanemu detailerowi marki AutoGlym
www.austor.pl/detailing 

Żródła: wywiad, opracowanie własne

dodane: 16.04.2020
wyświetleń: 1753