W obecnej chwili najbardziej narażony na zarażenie koronawirusem jest personel szpitala w Śląsku, i to właśnie im postanowiła pomóc Politechnika Śląska.
Pracownicy wespół z absolwentami uczelni stworzyli pierwszą komorę odkażającą, która ma za zadanie zminimalizować ryzyko zarażenia wśród pracowników służby zdrowia.
Dzięki komorze personel będzie mógł odkazić swoje kombinezony ochronny przed ściągnięciem.
Pomysłodawcą projektu dr inż. Artur Czachor, absolwent Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, a obecnie współwłaściciel firmy WAAM.
Członkini zespołu, dr inż. Magdalena Bogacka z Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów tak mówi o genezie projektu:
“Głównym problemem, który zespół zidentyfikował w bytomskim szpitalu, jest odkażanie personelu medycznego np. po wyjściu z karetki, kiedy ratownik nie wie, czy miał styczność z osobą zarażoną, czy nie, a musi zachować odpowiednie procedury przy zdejmowaniu kombinezonu ochronnego. Nie jest to łatwe, przetestowaliśmy to sami na sobie w laboratorium podczas testów. Ściągnięcie go w taki sposób, by zminimalizować ryzyko jest bardzo trudne i bywa często przyczyną zakażenia. Dlatego też zdecydowaliśmy się pomóc i podjęliśmy odpowiednie działania. (...) Podjęliśmy próbę kontaktu ze szpitalem, by sprawdzić, czy nasza koncepcja znajduje potwierdzenie w rzeczywistości i czy szpital byłby zainteresowany. Spotkaliśmy się z potwierdzeniem, dlatego rozpoczęliśmy prace nad budową komory i doborem odpowiedniego środka dezynfekującego. Musi być on jednocześnie skuteczny, bezpieczny i – jako że nie mamy za dużo czasu na testy – to musi być już sprawdzony.”
Prace nad projektem trwają i już niedługo komora pojawi się w Oddziale Zakaźnego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.