Projekt zakłada, że głosowanie na prezydenta ma odbyć się planowo 10.05.2020, natomiast marszałek Sejmu może dokonać zmiany terminu, jednak zmiana ta musi być zgodna z założeniami konstytucji.
Ponadto, tryb korespondencyjny będzie jednym, w którym będą realizowane wybory. Poczta Polska, jako dostawca powszechny dostarczy pakiety wyborcze od 7 do 1 dnia przed głosowaniem do skrzynek wyborców. Pakiety te będą wysyłane na adres wskazany w spisie wyborców. Głosowanie ma być realizowane w godzinach 6:00-20:00. Kartkę z głosem należy umieścić w kopercie, zakleić, dodać odpowiednie oświadczenie osobiste i o tajnym oddaniu głosu.
Udostępnione mają być specjalne urny, do których będzie można wrzucać karty z głosami. Ich spis i rozmieszczenie będzie dostępne w spisie wyborców lub w rejestrze wyborców (w przypadku Warszawy). Wymagania skrzynek nadawczych ustala minister ds. aktywów państwowych i jego celem jest zagwarantowanie tajnego przebiegu wyborów. Głosy z przygotowanych urn będą sukcesywnie dostarczane przez operatora pocztowego do gminnych obwodowych komisji wyborczych. To kolejna zmiana, którą zakłada przegłosowany projekt PiS. W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną, na czas wyborów mają zostać powołane gminne obwodowe komisje wyborcze, obejmujące obszary dotychczasowych obwodów wyborczych na terenie gminy. W przypadku Warszawy, gminne obwodowe komisje wyborcze będą organizowane osobno dla każdej dzielnicy.
Mimo, iż wstępnie projekt zakładał kary pozbawienia wolności do lat 3 za niszczenie, uszkadzanie, ukrywanie, przerabianie i podrabianie kart do głosowania, aktualna wersja mówi o pozbawieniu wolności za kradzież karty lub oświadczenia o osobistym i tajnym głosowaniu. Tej samej karze będzie podlegało podrobienie któregokolwiek z powyższych dokumentów.
W związku z przyjęciem projektu przez Sejm, teraz trafi on do Senatu i w ciągu 30 dni powinien zostać przyjęty w całości, uchwalony z poprawkami lub w całości odrzucony.