Start Informacje Medical Product AlertFałszywe testy in-vitro i odczynniki laboratoryjne

Medical Product AlertFałszywe testy in-vitro i odczynniki laboratoryjne

W związku z pojawieniem się doniesień na temat nowych testów i odczynników, WHO postanowiło stworzyć dokument na temat faktycznej sytuacji jeśli chodzi o badania i lekarstwa stosowane w walce z COVID-19.
źródło: www.who.int
dodane: 03.04.2020
wyświetleń: 140

Medical Product Alert N°3/2020

Pojawia się coraz więcej informacji na temat nowych testów diagnozujących zarażenie koronawirusem. Duża ich część jest nieprawdziwa, dlatego WHO wydało Medical Product Alert, czyli Alert dot. Produktów Medycznych. W raporcie podjęto temat sfałszowanych produktów medycznych, w tym testów in vitro zapewniających ochronę, diagnozy i leczenia zakażenia COVID-19.

Lista EUL

Do tej pory listy testów in vitro (IVDs) do diagnostyki COVID-19 zostały stworzone w 8 krajach: Australii, Brazylii, Kanadzie, Chinach, Rosji, Singapurze, Korei Północnej i Stanach Zjednoczonych. WHO zaleca jednak, aby korzystać z listy zaakceptowanych środków do badań klinicznych - Emergency Use Listing, dostępnej na stronie organizacji. Spis stworzony przez Światową Organizację Zdrowia jest aktualizowany tak, aby widoczny był status dopuszczenia danego środka do stosowania. Na chwilę obecną, w związku z brakami w dokumentacji, na dopuszczenie do użytku oczekuje 27 testów.

Środki lecznicze i szczepionki

O stanowisku WHO ws. środków leczniczych pisaliśmy tutaj, jednak temat został podjęty ponownie w alercie.

WHO dementuje informacje na temat pojawienia się lekarstw odpowiednich do walki z zakażeniem COVID-19. Aktualnie Światowa Organizacja Zdrowia nie rekomenduje żadnych takich środków. Prowadzone są jednak badania SOLIDARITY, których celem jest wytypowanie odpowiednich substancji.

Tym samym WHO dementuje powstanie szczepionki chroniącej przed zarażeniem koronawirusem. Należy zatem krytycznie podchodzić do tego typu doniesień, a także zgłosić pojawienia się sfałszowanego produktu. Zgodnie z doniesieniami WHO, takie postępowanie będzie traktowane jako fałszerstwo, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Apel WHO skierowany jest zwłaszcza do służb medycznych i osób pośredniczących w łańcuchu dostaw, aby weryfikować dostarczane środki. Wszystkie produkty medyczne - zarówno lekarstwa, testy, narzędzia czy sprzęt muszą pochodzić od autoryzowanych producentów, które również należy sprawdzać. W razie jakichkolwiek wątpliwości, dane należy skonfrontować z informacjami przedłożonymi przez WHO.

źródło: www.who.int
dodane: 03.04.2020
wyświetleń: 140

Przeczytaj również:

Stanowisko WHO ws. środków niedopuszczonych do leczenia COVID-19

Odsetek wyleczonych z COVID-19 ludzi jest niski zarówno w Polsce jak i na świecie. Spradź jakie jest stanowisko WHO w sprawie środków...
1 rok