Start Informacje 3 możliwości zarażenia wg WHO

3 możliwości zarażenia wg WHO

Minęły już 3 miesiące od wybuchu pandemii koronawirusa w Chinach. Co do tej pory ustalono? Sprawdź.
źródło: www.who.int
dodane: 03.04.2020
wyświetleń: 303

W związku z upływem 3 miesięcy od wybuchu pandemii koronawirusa, powstaje coraz więcej prac na temat jego charakterystyki. WHO w swoim ostatnim raporcie przedstawiło dotychczasowe ustalenia dotyczące możliwości zarażenia i wykazywania objawów zakażenia COVID-19.

Zarażenie objawowe

Dotychczasowe badania epidemiologiczne i wirusologiczne potwierdziły, że wirus przenoszony jest przez osoby zarażone, które pozostając w bliskim kontakcie z pozostałymi ludźmi, rozprzestrzeniają patogen drogą kropelkową. Do zarażenia może także dojść na skutek kontaktu z zainfekowanymi powierzchniami i obiektami.
Jak wynika z dotychczasowych badań, pacjenci ze stwierdzoną obecnością koronawirusa rozsiewają patogen przez górne drogi oddechowe - nos i gardło na początkowym etapie zarażenia, to jest w ciągu 3 dni od pojawienia się objawów. Badania sugerują także wyższą zaraźliwość w tym czasie.

Zarażenie przedobjawowe

Okres wylęgania koronawirusa do zakażenia COVID zajmuje przeciętnie 5-6 dni, ale może trwać nawet 14. W tym czasie, mimo braku objawów, niektórzy mogą stanowić rezerwuar wirusa i go rozprzestrzeniać. Nieliczne badania wykazały, że dodatni wynik testu można uzyskać nawet 1-3 dni przed rozwojem objawów. To z kolei pozwala wysunąć wniosek, że nawet przed pojawieniem się symptomów zakażenia COVID-19, możliwe jest zarażanie kolejnych osób. Istotne, z punktu diagnostyki jest więc branie pod uwagę faktu, że zarażanie bezobjawowe również odbywa się drogą kropelkową lub przez dotykanie zainfekowanych powierzchni.

Zarażenie bezobjawowe

O zarażeniu bezobjawowym mówi się, gdy pacjent, u którego test potwierdził obecność koronawirusa we krwi, nie rozwinął objawów zakażenia. Do tej pory pojawiło się kilka raportów dokumentujących przypadki nie wykazujące symptomów, jednak nie ma danych na temat rozprzestrzeniania wirusa przez takie osoby. Jak zaznacza WHO, nie znaczy to, że osoby przechodzące COVID-19 bezobjawowo, nie zarażają.

Czytałeś o nowszych badaniach? Koniecznie daj znać na kontakt@covidportal.pl

źródło: www.who.int
dodane: 03.04.2020
wyświetleń: 303

Przeczytaj również:

Jak można zarazić się koronawirusem?

Jak możesz zostać zarażony koronawirusem? Przeczytaj i dowiedz się więcej.
1 rok

Jak ochronić się przed zarażeniem?

Jak można uniknąć zarażenia koronawirusem? Przeczytaj i sprawdź!
1 rok