Start Informacje Koronawirus: 30 tysięcy za złamanie ograniczeń, na ulicach więcej żołnierzy i policji

Koronawirus: 30 tysięcy za złamanie ograniczeń, na ulicach więcej żołnierzy i policji

Sprawdź, jakie nowe kroki podejmuje rząd w walce z koronawirusem.
źródło: RDC
dodane: 02.04.2020
wyświetleń: 242

Grzywna za złamanie zasad

Koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce, a w związku z tym na ulicach pojawili się żołnierze i policja kontrolujący przestrzeganie zasad - za ich złamanie grozi grzywna do 30 tysięcy złotych. 

Przypomnijmy: 31 marca weszły nowe ograniczenia związane z koronawirusem w Polsce, takie jak:

  • Pieszy muszą utrzymać co najmniej 2-metrową odległość między sobą, 

  • Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki,

  • Nie można korzystać z parków, plaż, czy bulwarów., a także z wypożyczalni miejskich rowerów,

  • W sklepie wprowadzono limit osób przebywających w sklepie – do 3 osób na 1 kasę, na targowiskach – 3 klientów na 1 punkt handlowy, w placówkach pocztowych – 2 osoby na 1 okienko. 

Zgodnie z informacjami podanymi przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tys. zł.

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji dodał:

“Będzie szybka ścieżka karania osób wyłamujących się z obywatelskiej solidarności, które narażają nie tylko siebie, ale również innych. Będą one ponosiły konsekwencje swoich nieodpowiedzialnych działań “

 

Więcej policji i żołnierzy

Większa ilość policjantów i żołnierzy wiąże się z koniecznością sprawdzania przestrzegania przepisów. 

Policjanci będą się pojawiać często tam, gdzie okres kwarantanny się zaczyna bądź tam, gdzie zauważają problemy z jej przestrzeganiem.

Minister Mariusz Kamiński zaznaczył:

“Znacząca część policjantów będzie wykonywała intensywne czynności patrolowe na ulicach miast i mniejszych miejscowości. – 1 kwietnia na ulice wyruszyło 20 tys. policjantów wspomaganych przez 1,5 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, głównie z Żandarmerii Wojskowej, która towarzyszy Policji w patrolach. Te działania będą jeszcze bardziej wzmacniane”

 

 Wyjścia takie, jak spacer czy bieganie nie są rekomendowane. Aktywność na zewnątrz powinno się ograniczyć do minimum. Tak na ten temat wypowiada się komendant głównego Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk: 

"Dzisiaj trzeba przewartościować to pytanie. Nie pytajmy siebie, co możemy, tylko pytajmy siebie, co my dzisiaj musimy. Musimy wyjść do sklepu, do apteki, czasami na spacer, ale zastanówmy się trzy razy zanim wyjdziemy, czy na pewno musimy, bo to nasze wyjście może spowodować, że ktoś straci życie lub zdrowie."

UWAGA: od 1 kwietnia korzystanie z aplikacji "kwarantanna domowa" jest obowiązkowe, dla wszystkich osób, którzy są objęci kwarantanną!

źródło: RDC
dodane: 02.04.2020
wyświetleń: 242