Start Informacje Więzienie za złamanie kwarantanny? Minister zdrowia odpowiada

Więzienie za złamanie kwarantanny? Minister zdrowia odpowiada

Sprawdź, jakie kary grożą za złamanie kwarantanny.
źródło: TOK FM
dodane: 02.04.2020
wyświetleń: 199

Co grozi za złamanie kwarantanny?

W związku z coraz szybszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa coraz więcej Polaków zostaje objętych obowiązkową kwarantanną.

Niestety zdarzają się przypadki niestosowania do niej - czym to grozi? 

Obowiązkową kwarantanną jest objętych już 183 095 Polaków. Liczba ta może ciągle wzrastać, dlatego tak kluczowe jest przestrzeganie kwarantanny.

Tak na ten temat wypowiedział się minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z portalem gazeta.pl:

 

“Jeżeli jesteśmy w kwarantannie to musimy być w domu. Nie wolno nam wychodzić po bułki do sklepu, nie możemy wychodzić z psem, nie możemy wyjść do kina, a takie przypadki były w innych krajach. Dowożeniem jedzenia zajmuje się wojewoda. O zabranie psa na spacer można poprosić sąsiada"

 

Wspomniał także o odpowiedzialności związanej z odbywaniem kwarantanny:

 

Z drugiej strony jest też odpowiedzialność karna. Do roku pozbawienia wolności za złamanie kwarantanny i narażenie życia i zdrowia innych osób “

 

 

Przepis prawny, do którego odniósł się minister to art. 161 par. 2 kodeksu karnego - kto dotknięty jest chorobą zakaźną i naraża tym samym inną osobę na zarażenie podlega karze grzywnie, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Dodatkowo do odpowiedzialności za złamanie kwarantanny można także zastosować art. 165 par. 1 kodeksu karnego - mówi o tym, że kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. 

 

Prokurator Maciej Rybszleger, zastępca prokuratora okręgowego w Toruniu dodaje:

 

“Przyjmuje się, że "wiele osób" to grupa od 10 wzwyż. Jako prokuratorzy nie mamy doświadczeń z postępowaniami dotyczącymi łamania kwarantanny domowej osób podejrzanych o zarażenie niebezpiecznym wirusem. Oczywiście, wolelibyśmy ich nadal nie posiadać. Żadnego scenariusza w przyszłości nie da się jednak wykluczyć, a o odpowiedzialności karnej w obecnej sytuacji trzeba przypominać.”

 

źródło: TOK FM
dodane: 02.04.2020
wyświetleń: 199