Start Informacje Koronawirus w polskim biznesie

Koronawirus w polskim biznesie

Czy tarcza antykryzysowa pomoże polskim przedsiębiorcom? Jakie są ich odczucia? Sprawdź wyniki najnowszego sondażu.
źródło: pracodawcyrp.pl
dodane: 01.04.2020
wyświetleń: 204

Polski rząd wprowadza tarczę antykryzysową, która ma pomóc przedsiębiorcom w walce z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. O założeniach pakietu antykryzyskowego pisaliśmy tutaj.

Badania Pracodawcy RP

Portal Pracodawcy RP przeprowadził badania ankietowe dotyczące obecnej sytuacji i nastrojów wśród polskich przedsiębiorców oraz propozycją rządu co do pomocy w tym zakresie. Badanie przeprowadzono w dniach 30-31.03 wśród przedsiębiorców zatrudniających do 9 pracowników, od 10 do 49, od 50 do 249 i od 250 i więcej pracowników. Najwięcej odpowiedzi uzyskano od małych przedsiębiorstw, w których liczba zatrudnionych wynosiła do 9 i od 10 do 49. Grupy te stanowiły po 30% respondowanych.

Wyniki

Blisko 54% respondentów twierdzi, że proponowana tarcza antykryzysowa jest bardzo złą propozycją wsparcia, a 23,4% ocenia ją źle. Z badań wynika, że przedsiębiorcy oczekują zwolnienia z płacenia składek ZUS przez 6 miesięcy i dłużej (53,8%). Aż 93% ankietowanych odczuło już spadek przychodów w związku z obecną epidemią koronawirusa. Przekłada się to niestety na zwolnienia pracowników - ponad ⅓ respondentów potwierdziła już zwolnienia lub  plany co do redukcji wakatów w firmie do 31.03. Niepokojące są także dane na temat najbliższych 3 miesięcy - według badań w 66,5% przedsiębiorstw przewiduje się redukcję etatów.

 

Jak wnioskuje dr Sławomir Duder, główny ekonomista serwisu:

"Nie mamy złudzeń. Koronawirus zainfekował polski biznes na dobre – z dnia na dzień firmy dosłownie stanęły. Perspektywy są słabe, a hucznie zapowiadana tak zwana tarcza antykryzysowa okazuje się dziurawa jak sito, firmy nie wierzą w jej skuteczność"

 

Rokowania pracodawców, jak widać, nie są najlepsze.

źródło: pracodawcyrp.pl
dodane: 01.04.2020
wyświetleń: 204