Start Informacje Naczelna Rada Lekarska apeluje do premiera o ogłoszenie klęski żywiołowej

Naczelna Rada Lekarska apeluje do premiera o ogłoszenie klęski żywiołowej

W związku z wzrastającą liczbą zarażonych w Polsce, Naczelna Rada Lekarska wystosowała w dniu dzisiejszym apel do Prezesa Rady Ministrów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o co w nim chodzi.
źródło: nil.org.pl
dodane: 27.03.2020
wyświetleń: 199

Liczba zarażonych koronawirusem w Polsce zbliża się do 1300, dlatego aby zminimalizować rozprzestrzenianie się patogenu, Naczelna Rada Lekarska zwróciła się z apelem do premiera Morawieckiego. Jak czytamy w korespondencji: 

"Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na ten okres rozszerzy możliwości zastosowania środków prawnych ograniczających do niezbędnego minimum wszelkie przejawy aktywności publicznej, zawodowej i społecznej, która w krytycznym okresie epidemii może powodować nie tylko istotne zwiększenie zagrożenia dla życia i zdrowia obywateli, ale także przedłużenie epidemii."

Ponadto, Rada zaznacza, że jest to najważniejszy element skutecznej walki z pandemią. O tym, jak z koronawirusem radzą sobie Chiny pisaliśmy tutaj. Dodatkowo, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2, organizacja wszelkich zgromadzeń i imprez masowych powinna być tak długo ograniczona, jak długo będą pojawiać się kolejne przypadki

NRL nawiązuje także do zbliżających się egzaminów ósmoklasity, matury, a w końcu - wyborów prezydenckich. Sugeruje się, aby z uwagi na zaistniałe niebezpieczeństwo rozwoju zarażenia w Polsce, wspomniane wydarzenia przełożyć na inny termin. 

Na sam koniec czytamy:

"Codziennie walczymy o każdego pacjenta i wiemy, ilu nieszczęściom można zapobiec. Nasza lekarska powinność nakazuje nam nie tylko leczyć, ale i zapobiegać. Dlatego nasz apel jest wołaniem o uniknięcie niepotrzebnych narażeń, cierpień i strat."

Czekamy w takim razie, aż głos w sprawie zabierze premier Morawiecki.

źródło: nil.org.pl
dodane: 27.03.2020
wyświetleń: 199