Start Porady CDC: Częste sprzątanie i dezynfekcja mieszkania są teraz szczególnie istotne

CDC: Częste sprzątanie i dezynfekcja mieszkania są teraz szczególnie istotne

Centers for Disease Control and Prevention wskazał jak istotny jest porządek i dezynfekcja w czasach pandemii. Sprawdź, co robić, aby uchronić się przed wirusem w domu.
źródło: www.cdc.gov
dodane: 25.03.2020
wyświetleń: 274

Sprzątanie i dezynfekcja często dotykanych powierzchni oraz obiektów powinny być elementami codziennej prewencji przed zachorowaniem - czytamy na stronie CDC. 

Czego głównie dokładnie dotyczy wskazówka? Stołów, blatów, włączników, klamek oraz uchwytów szafek.

Po pierwsze i najważniejsze: załóż jednorazowe rękawiczki

Najistotniejszy element - jeśli Ty nie będziesz przestrzegał higieny, całe sprzątanie i dezynfekcja będą równie nieefektywne. Załóż rękawiczki przed każdym kolejnym sprzątaniem, a na końcu umieść je w koszu na śmieci.

Sprzątanie

Sprzątaj korzystając z wody i mydła, zwracając szczególną uwagę na powierzchnie często dotykane: szafki, biurka, uchwyty, włączniki, klawiatury, myszki do komputera, telefony, kurki od kranu, zlewy.

Dezynfekcja

Aby sprzątanie miało sens, należy efektywnie pozbyć się mikroorganizmów, które mimo sprzątania, nadal obecne są na powierzchniach. Do dezynfekcji najczęściej wykorzystuje się preparaty oparte na bazie alkoholu, choć popularne są także inne związki jak sole amonowe, fenole czy sole chloru. Listę środków skutecznych do dezynfekcji także pod kątem koronawirusa umieściliśmy tutaj.

Zrób to sam(a)!

Niestety, niektórych produktów powoli zaczyna brakować w sklepach - należą do tej grupy także środki czyszczące. Jak w takim razie samemu przygotować preparat do sprzątania i dezynfekcji ? To nie jest skomplikowane.

Preparat do sprzątania

Wymieszaj około 4 łyżki stołowe wybielacza z 1 litrem wody. Voilà!

Preparat do dezynfekcji

Wymieszaj 0,7l alkoholu etylowego (najlepiej spirytusu) z 0,3l wody. Gotowe!

 

 

Znasz lepsze środki do dezynfekcji? A może masz swój patent na sprzątanie w czasie pandemii? Koniecznie napisz do nas na kontakt@covidportal.pl i podziel się tym z nami!

źródło: www.cdc.gov
dodane: 25.03.2020
wyświetleń: 274