Start Informacje Samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy zostaną zwolnieni ze składek ZUS!

Samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy zostaną zwolnieni ze składek ZUS!

Przeczytaj wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie zwolnienia przedsiębiorców z płacenia składek ZUS.
źródło: TVP INFO
dodane: 23.03.2020
wyświetleń: 238

Działania na pomoc przedsiębiorcom

"Uznałem, że zwolnienie z płacenia składek ZUS musi zostać do ustawy wpisane po to, by była gwarancja, że ten koszt nie będzie obciążał samozatrudnionego (…) Zwolnieni przez trzy miesiące z płacenia składek na ZUS będą wszyscy samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy, jeżeli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020 r. Dla wszystkich firm, które utrzymają miejsca pracy, państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia" - powiedział prezydent Andrzej Duda w trakcie konferencji prasowej. 

 

Obecne czasy z pewnością są dużym wyzwaniem dla firm i ich pracowników.

Rozprzestrzeniający się koronawirus powoduje zatrzymanie pracy i straty w sprzedażach - kryzys. Dlatego samo zawieszenie składek nie jest wystarczającym rozwiązaniem. 

 

"Po długiej dyskusji ustaliliśmy, że zwolnieni z płacenia składek na ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020 r. (..) 

Dla wszystkich firm, które utrzymają miejsca pracy państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia" - powiedział prezydent. 

 

Rozwiązania te będą kosztować państwo 13 mld złotych miesięcznie. Głównym celem jest ochrona ludzi dotkniętych kryzysem i ochronę miejsc pracy. 

 

"Nie będzie nam wszystkim łatwo. Nie będzie łatwo rządzącym, żeby zrealizować ten program. Nie będzie łatwo przedsiębiorcom, pracodawcom i pracownikom. Koszty tej sytuacji dotkną nas wszystkich, ale mam nadzieję, że podołamy temu niebezpieczeństwu, z którym stykamy się dzisiaj"  - dodał prezydent. 

 

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia

źródło: TVP INFO
dodane: 23.03.2020
wyświetleń: 238