Start Informacje Rozpoczęto pierwsze testy szczepionki na COVID-19!

Rozpoczęto pierwsze testy szczepionki na COVID-19!

Pierwsze testy nad szczepionką trwają. Czy to początek końca pandemii koronawirusa?
źródło: LiveScience
dodane: 19.03.2020
wyświetleń: 277

Pierwsze testy szczepionki na COVID-19

W Seattle, USA zaczęto testować eksperymentalną szczepionkę o nazwie mRNA1273 przeciwko koronawirusowi. Testy przeprowadzane są na ludziach, czterech ochotnikach z występującą chorobą COVID-19. Są to wstępne badania na działanie leku. Docelowo szczepionkę otrzymać ma 45 ochotników w odstępie 28 dni. Co ważne, w procesie pominięto testy na zwierzętach, co może potencjalnie sprawić, że szczepionka szybciej trafi na rynek i do chorych osób.

Wynalezienie i możliwie jak najszybsze wdrożenie szczepionki to priorytet dla nas wszystkich.  

Jak będą wyglądać poszczególne kroki w testach szczepionki?

1.  Testy szczepionki na ludziach

Testy mają pokazać, czy szczepionka wywoła odpowiednią odpowiedź immunologiczną. Faza ta trwa zazwyczaj około trzech miesięcy. Bierze w niej udział od około 20 do 80 osób. 

2. Testy na większą skalę

Po przeprowadzeniu pierwszej fazy badania szczepionka musi zostać przetestowana na większą skalę - obejmuje to kilkaset osób, które są monitorowany przez dłuższy okres czasu. Ten etap ma na celu przede wszystkim dodanie bezpieczeństwa oraz dopracowania dawkowania leku. Ile może trwać druga faza? Od kilku miesięcy do nawet dwóch lat. 

3. Faza trzecia

Trzecia, już ostatnia faza obejmuje tysiące badanych i trwa najdłużej, bo nawet do 4 lat. Jej celem jest wykazanie, czy dany lek na pewno jest skuteczny.

Podsumowując - ile trwać może proces od pierwszych testów szczepionki do wypuszczenia jej na rynek?

Przy założeniu, że testy i fazy przebiegną pomyślnie proces ten może trwać od 12 do 18 miesięcy. 

Co ważne, nie jest to jedyna szczepionka, nad którą w pocie czoła pracują naukowcy. Najprawdopodobniej już w przyszłym miesiącu rozpoczną się testy szczepionek w krajach takich, jak Chiny, USA czy Korea Południowa.

źródło: LiveScience
dodane: 19.03.2020
wyświetleń: 277